طراحی، ساخت و نصب سد و تجهیزات نیروگاهی

یکی از فعالیت‌های اصلی شرکت مهندسی و ساختمان ماشین‌سازی اراک در زمینه ساخت و نصب تجهیزات نیروگاهی و سدسازی می‌باشد.

در ذیل به چند نمونه از فعالیت این شرکت در بخش هیدرومکانیکال سد و نیروگاه اشاره شده است:

سد و نیروگاه آبی مسجد سلیمان (گدار لندر)

 

سازه سرریز

دریچه قطاعی:

یکی از بلندترین دریچه‌های سد در دنیا می‌باشد و دارای ۲۳/۵ متر ارتفاع و ۱۳/۵ متر پنها بوده و هر کدام از آنها ۲۷۰ تن وزن دارد.

به منظور باز و بسته کردن هر کدام از دریچه‌ها از دو عدد جک هیدرولیکی ۱۰۰ تن با کورس ۱۸ متر و جهت تامین فشار هیدرولیک لازم از ۳ عدد پاوریونیت جداگانه استفاده می‌گردد.

کلیه عملیات لوله‌کشی و راه‌اندازی پاوریونیتها و جکهای هیدرولیک با نظارت شرکت نوئل المان صورت گرفته است.

دریچه‌های سرریز که جهت تخلیه آب دریاچه در موقع بارندگی و سیلاب نصب شده است جمعا به تعداد پنج عدد قادر بر تخلیله ۲۱۷۰۰ متر مکعب آب در ثانیه می‌باشد.

استاپ لاگ دریچه‌های سرریز:

استاپ لاگ دریچه سرریز از ۱۱ قطعه به وزن هر قطع ۲۱/۵۴ تن و به ابعاد ۱۴/۳۴ متر طول، ۲/۲۵ متر عرض و ارتفاع ۲/۲۴ متر تشکیل شده است.

دریچه‌های خروجی

آب ورودی به نیروگاه، پس از به گردش درآوردن توربینهای نیروگاه، از دهانه‌های خروجی به رودخانه هدایت می‌گردد در جلوی هر کدام از دهانه‌های خروجی یک مجموعه دریچه کشویی شامل ۵ عدد استاپ لاگ توسط این شرکت نصب گردیده است.

ورودی نیروگاه:

هر کدام از دهانه‌های ورودی آب به نیروگاه مجهز به یک مجموعه دریچه کشویی و یک دریچه قطاعی می باشد.

دریچه‌های کشویی: به ابعاد ۹ متر طول و ۲/۲۶۰ متر عرض و ۱/۰۷ متر ارتفاع و به وزن هر کدام ۱۷۳۴۱ کیلوگرم و به صورت ۴ قطعه می‌باشد.

دریچه‌های قطاعی: دارای ۸/۵ متر پهنا و ۱۰ متر ارتفاع بوده و هر کدام از آنها حدود ۹۰ تن وزن دارد.

جهت بالا و پایین بردون هر کدام از دریچه‌های قطاعی از یک عدد جک هیدرولیک استفاده می‌گردد دستگاه پاوریونیت کار تأمین فشار هیدرولیک جکهای دو دریچه را بر عهده دارد. کلیه عملیات نصب لوله‌کشی و راه‌اندازی سیستم هیدرولیک بالابر دریچه‌ها توسط شرکت مهندسی و ساختمان ماشین سازی اراک به انجام رسیده است.

آشغالگیرها:

در مقطع ورودی آب به دهانه ورودی نیروگاه، قطعات آشغالگیرها نصب گردیده‌اند. این صفحات مشبک از ورد اشیاء مختلف به تونلهای ورودی آب جلوگیری کرده و پره‌های توربین نیروگاه را از صدمات احتمالی محافظت می کند.

تجهیزات بالابری

جرثقیل‌های دروازه‌ای: در بالای دهانه‌های بخش‌های سرریز، ورودی آب به نیروگاه و خروجی آب از نیروگاه کلاً سه دستگاه جرثقیل دروازه‌ای ۳۵ تن جمعاً به وزن ۲۴۰۰ تن توسط شرکت مهندسی و ساختمان ماشین سازی اراک مونتاژ و راه‌اندازی گردیده است. در موقع لزوم جرثقیل‌ها جهت جاگذاری دریچه‌های کشوئی به منظور بستن مسیر ورود یا خروج آب استفاده می‌گردد.

جرثقیل سقفی ۵ تنی: در سالن زیرزمینی ترانسفورمر سد مسجد سلیمان، یک دستگاه جرثقیل سقفی ۵ تن جهت تعمیر و نگهداری ترانس‌ها توسط شرکت مهندسی و ساختمان ماشین‌سازی اراک نصب و راه‌اندازی شده است.

جرثقیل سقفی ۳۲۵ تنی: برای نصب قطعات سنگین توربین و ژنراتور که بعضی از آنها بیش از ۵۰۰ تن وزن دارند تعداد دو دستگاه جرثقیل سقفی ۳۲۵ تن توسط شرکت ماشین‌سازی اراک ساخته و توسط این شرکت نصب گردیده است.

جرثقیل سقفی ۱۰۰ تنی: دو عدد جرثقیل ۱۰۰ تن جهت جابجایی و نصب شیرهای پروانه‌ای نیروگاه توسط این شرکت نصب و راه‌اندازی گردیده است. هر کدام از شیرهای ۱۴۰ تن وزن داشته و این دو جرثقیل به صورت همزمان با یکدیگر لینک شده و شیرها را نصب می‌کنند.

پوشش فلزی و دوراهه یا بایفور کیشن

تونلهای آب بر نیروگاه شامل ۲ عدد شفت به ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر و به قطر ۹/۵ متر که در بخش پایین دست شفت‌ها دو سری بایفورکیشن که تونل‌های آب را به ۴ منیفولد به قطر ۵/۸ متر تقسیم می‌کنند وجود دارد بایفورکیشن ها و منیفولدها دارای پوشش فلزی می‌باشند و وزنی در حدود ۱۹۰۰ تن دارند که توسط شرکت مهندسی و ساختمان ماشین سازی اراک نصب گریده‌اند.

تجهیزات تونلهای انحراف

جهت انحراف رودخانه از مسیر اصلی از دو تونل انحراف که هر کدام حدود ۹۰۰ متر طول و ۹ متر قطر دارند استفاده گردیده است. این تونل‌ها به همراه دریچه‌های کشویی ارتفاع آب دریاچه سد و خروجی آب به رودخانه را تنظیم می‌کنند.

دودکش نیروگاه شهید رجایی

نصب دودکش عظیم نیروگاه شهید رجایی قزوین به ارتفاع ۲۲۰ متر و وزن ۵۳۰۰ تن جهت تخلیقه دود ناشی از احتراق چهار بویلر نیروگاهی که بلندترین دودکش در نوع خود در ایران می‌باشد یکی از افتخارات شرکت مهندسی و ساختمان ماشین‌سازی اراک به شمار می‌رود.

استراکچر این دودکش متشکل از چهار ستون اصلی و از نوع سازه فضائی است که تعداد چهار سیلندر هر یک به قطر ۵/۷۵ متر را در خود جای داده است.

- نصب سکوی لوله نیروگاه شهید رجایی قزوین از نوع اسکلت فلزی سنگین با کلیه متعلقات مطابق با استانداردهای ALSC و ؤٌئ , ASTM به وزن تقریبی ۴۰۰۰ تن.

- نصب بیش از ۸۰۰۰ تن انواع مخزن ذخیره سوخت در نیروگاه شهید رجائی قزوین و نیروگاه حرارتی غرب در همدان نیز از جمله فعالیت‌های ارزنده شرکت مهندسی و ساخمان ماشین سازی اراک می‌باشد.

سد و نیروگاه کارون ۳

سد و نیروگاه کارون ۳ در ۲۵ کیلومتری شهرستان ایذه-شهرکرد و بر روی رودخانه کارون احداث گردیده است. این سد از نوع بتنی دو قوسی و ماکزیمم ارتفاع سد ۲۰۵ متر با طول تاج ۳۸۸ متر و ظرفیت کل سد در حدود دو میلیارد و پانصد میلیون متر مکعب می‌باشد.

نصب ژنراتورهای نیروگاه کارون ۳

ژنراتورها در ۲ فاز جمعاق به تعداد ۸ دستگاه که وزن هر کدام ۱۱۰۰ تن در مدت ۳۶ ماه نصب گردیدند. هر یک از ژنراتورها قابلیت ۲۵۰ مگاوات برق را دارند که جمعاً ظرفیت کل نیروگاه تولید ۲۰۰۰ مگاوات برق می‌باشد. ژنراتورها از بخش‌های مختلفی از قبیل استاتور، روتور، لاور براکت، آپربراکت، پایپینگ و الکتریکال تشکیل شده‌اند.

سد کارون ۴

شرکت مهندسی و ساختمان ماشین سازی اراک به عنوان یکی از پیمانکاران اصلی این پروژه مسئولیت انجام کارهای طراحی، ساخت و نصب بخش پوشش فلزی این سد را با تناژ بیش از ۹۶۱۰ تن بر عهده داشت. تونلهای آب‌بر نیروگاه دارای ۴ سری تونل به صورت پوشش فلزی و بتنی می‌باشد و طول پوشش فلزی در حدود ۸۵۰ متر می‌باشد و نوع تونلهای آب به صورت مدفون می‌باشند. قطر این پوشش فلزی از ۵ متر تا ۶/۵ متر می‌باشد که جهت عملیات پوشش فلزی از ۱۷۲ استرک استفاده شده است که وزن هر یک از استرک‌ها از ۲۰ تن تا ۲۷ تن متغیر می‌باشد. شرکت مهندسی و ساختمان ماشین‌سازی اراک با احداث کارگاه ساخت و نصب و تعبیه تجهیزاتی از قبیل دستگاه رول و جرثقیل سقفی در آن عملیات ساخت را به نحو مطلوبی به پاین رسانده است و عملیات نصب استرک‌ها با استفاده از تجهیزات و ابزار آلات خاصی که توسط این شرکت طراحی و ساخته شده است از قبیل گاری مخصوص حمل استرک و تجهیزات دیگر عملیات نصب استرک‌ها در داخل تونل‌ها انجام شده است.

سد تلمبه مخزنی و نیروگاه سیاه بیشه

این شرکت با داشتن نیروی انسانی متخصص و تجهیزات کامل من جمله یک دستگاه رول چهارغلتکی هیدرولیک که قابلیت رول ورق تا ضخامت ۱۴۰ میلیمتر و عرض ۲۵۰۰ میلیمتر را دارد و آن در محل خود پروژه به طور موقت نصب کرده کلیه کارهای مربوط به ساخت و نصب پوشش فلزی سد سیاه‌بیشه را که در استان مازندران و در ۷۰ کیلومتری چالوس قرار دارد بر عهده دارد. از ویژگی‌های منحصر به فرد این پروژه می‌توان به ساخت پوشش فلزی در کارگاه ساخت در محل پروژه و نصب پوشش‌های فلزی ساخته شده در شفقت مایل با زاویه ۶۵ ردجه به طور تقریبی ۴۵۰ متر اشاره نمود. همچنین ساخت درفت تیوبهای این سد برعهده این شرکت بوده که با موفقیت ساخته و تحویل داده شده است.